Sklenku dobrého vínka si rádi dopřejí mnozí z nás. Je libo sekt, bílé, červené, suché nebo třeba polosladké víno? Není problém. Vína různých chutí, odrůd, kvality a ceny máme možnost koupit u vinaře, ve vinotékách i nejbližším obchodě. Také vás někdy při skleničce toho vašeho oblíbeného napadlo, jaké asi pili naši předci? Jak asi vypadalo a chutnalo?
Víno v egyptských chrámech i v Bibli
O víně se můžeme mnohé dozvědět například z nápisů na stěnách starověkých chrámů. V Egyptě, v Edfu a Philae můžeme najít recept na víno. Do vína se přidávala skořice, citronová tráva, roibos nebo terebinthová pryskyřice. Ani tyto lahodné ingredience prý však ještě nezajišťovaly i lahodnou chuť starověkého vína. Dnešním konzumentům by dle odborníků tyto nápoje moc nechutnaly. I v knize knih – Bibli se ostatně můžeme dočíst o chuti jednoho z prodávaných vín toto – „v závěru chutná jako uštknutí zmije“! Našli byste dostatek odvahy k jeho degustaci?
Hustší než dnes
Jako je tomu i dnes, tak také ve starověku byla vyráběna vína různé kvality. Ta lepší, jakostní, byla určena na stoly vyšších vládnoucích vrstev. Ta horší, druhořadá, se vyráběla ze zbytků po lisování, ředěním moštů a svařením zředěných moštů. Byla určena pro ostatní, lidi z nižších vrstev. Našim mlsným jazýčkům by ale pravděpodobně nebyla dobrá ani tehdejší nejlepší vína. Technologie výroby a způsob konzervace se podepisovali na zhoršené chuti vín. Při skladování byla běžně vystavována přístupu vzduchu, napadání nežádoucími mikroorganismy a rychle se tedy kazila. Konzervování bylo prováděno pomocí pryskyřic (borovice a jedle), rostlinných výluhů, potaše (vyráběna z popela tvrdého dřeva) i práškem z mramoru nebo solí a pepřem. Proto byla vína před konzumací ve snaze o vylepšení chuti hojně dochucována bylinami, sušeným ovocem (např. rozinkami) a medem. Než nápoj pak připomínala vína spíš hustou, lepkavou, z dnešního pohledu nepoživatelnou kaši. Následně ji ředili vodou, často i slanou, mořskou! V historických pramenech zabývajících se touto problematikou se můžeme dočíst, že bylo doporučováno nabírat ji dál od břehu, aby byla použita ta čistší. Ani tak bychom asi neměli chuť!